Как Astea допринася към кариерното ориентиране на младите таланти?
Мотивация
Споделянето на знания и опит винаги е било основна част от ценностите на Astea, стартирало с основаването на компанията още преди 17 години. През това време сме инвестирали време и усилия в разпространение на наученото от нас под различни форми:
- • преподаване и асистиране в университети и училища;
- • стажантска програма, даваща шанс за реален опит по проект в екип;
- • организиране на безплатна конференция, отворена към всеки с интерес към ИТ сектора;
- • и още инициативи, свързани пряко с технологичната сфера.
Този път обаче решихме да се фокусираме върху кариерното развитие на млади таланти, за да им разкажем повече за това какви са различните роли в софтуерната разработка и какво трябва да знаем при стартиране на първа работа.
Първоначалната ни идея бе да не правим „сухи лекции”, а наистина да стигнем до мислите и докоснем терзанията на младите, за да им помогнем в кариерното им ориентиране по възможно най-подходящия за тях начин.
Реализация
Седем от колегите в Astea – софтуерни инженери, някои от които съвсем до скоро са били в обувките на студентите, доброволстваха да участват в инициативата. В своите презентации те наблегнаха предимно на личния си опит и предизвикателствата в работа с клиенти, спецификите на екипната дейност и добрите практики в търсенето на кариерно развитие. Лекциите имаха своя отворен край, тъй като целяхме да има двустранност и диалог между поколенията. За нас бе важно да превърнем събитията в истинска дискусия, в която учениците и студентите да споделят свободно мнението и позицията си. Те от своя страна оцениха високо формата на разговор и чухме много интересни гледни точки от любопитните умове, които едва сега започват кариерния си път. Най-сериозният извод, който извлякохме, е, че има смисъл да инвестираме във връзката между поколенията, за да обменяме опит и знания.
Резултат
Ето как изглежда резултатът от пилотното издание на „Отворените дискусии“, което решихме да стартираме в софийски училища и университети. В рамките на три месеца успяхме да:
- • посетим 7 учебни заведения – ФМИ към СУ, НБУ, УниБИТ, НПМГ, СМГ, СПГЕ “Джон Атанасов” и ТУЕС;
- • се запознаем с 150+ ученици и студенти по време на събитията;
- • подготвим интересни и актуални теми.